Kilkanaście godzin z Samsungiem Galaxy S9+, jak jest?

Doskonały aparat, świetna konstrukcja, dźwięk przestrzenny i żywy ekran z HDR-em to największe zalety Samsunga Galaxy S9 i S9+. Nie wprowadzają rewolucji, ale przecież zwycięskiego składu się nie zmienia.

Rewolucją, zwłaszcza pod kątem designu, była zeszłoroczna edycja koreańskich sztandarowych smarfonów, która na salony wprowadziła niemal bezramkowe konstrukcje. Tym razem Samsung postawił na sprawdzone rozwiązanie i jedynie kosmetyczne poprawki. Mamy wiec nieco mniejsze ramki nad i pod ekranem, a także przesunięty czytnik linii papilarnych.

Teraz znajduje się on w wygodniejszym miejscu, bo po aparatem (aparatami w wersji Plus). Dzięki temu nie musimy wyciągać palca hen daleko, a sam proces odblokowywania jest o wiele szybszy.

Odblokowywać telefon możemy też skanując twarz i tęczówkę oka. Sprawdza się w pełnym słońcu i po zmroku, i działa bez zarzutu, choć na pojawienie się pulpitu trzeba czekać zauważalnie dłużej niż w konkurencyjnym iPhonie X. Być może to kwestia oprogramowania albo algorytmów, które muszą się jeszcze nauczyć rysów twarzy.

A jak telefon trzyma się w dłoni? Doskonale. Ekran idealnie przechodzi w ramki, dzięki czemu mamy wrażenie trzymania konstrukcji wykutej z jednego kawałka materiału. Bardzo odpornego na uszkodzenia mechaniczne materiału, bo mówimy tu o szkle Gorilla Glass 5 i metalowych ramkach. Niestety bardzo szybko łapią one odciski palców, ale za to pewnie przylegają do dłoni, więc nie musimy się zbytnio obawiać, ze telefon przypadkiem wypuścimy na chodnik.

Samsungiem Galaxy S9+ i jego rozmiar wydać się może idealny do większych dłoni. Mniejsza wersja powinna trafić w gusta bardziej „konserwatywnej” części rynku czy kobiet, które z reguły mają mniejsze dłonie. Świetnym skrótem, który pomaga w obsłudze ekranu jest przeciągnięcie po czytniku linii papilarnych, co skutkuje wysunięciem belki ustawień i powiadomień. Dzięki temu nie trzeba daleko wyciągać palca.

Samsung w pudełku dołącza również bardzo dobre i wygodne słuchawki od AKG. Austriacka firma (należąca aktualnie do Samsunga) brała również udział w tworzeniu układu stereo w samym smartfonie, który sprawia, że Galaxy S9 i S9+ nie muszą się już wstydzić swoich głośników jak wcześniejsze wersje. Dźwięk przestrzenny powstaje tu dzięki wykorzystaniu głośnika do rozmów z góry konstrukcji i dodatkowego, dolnego głośnika. Efektem jest bardzo wyraźny i głośny dźwięk, którego spodziewalibyśmy się w telefonie za prawie 4 tys. zł.

Nie wszystko się jednak Samsungowi w 100 procentach udało. Nagrywanie w 960 klatkach na sekundę czy super slow motion jest fajne, ale… po pierwsze, może trwać bardzo krótko, a po drugie Sony pokazywało to już w zeszłym roku.

Aby filmiki miały jakąkolwiek wartość należy dobrze wymierzyć moment spowolnienia (auto-wykrywanie miewa gorsze momenty), zadbać o wystarczające oświetlenie i pogodzić się z rozdzielczością HD. Jeśli dopisze nam szczęście materiały potrafią być wspaniałe.

Inną z nowości związaną z aparatami są animowane emotikonki. Działają tak, że najpierw skanujemy twarz telefonem, a później dostosowujemy wygląd naszego awatara w prostym edytorze. Jest z tym trochę zabawy, kiedy widzimy kukiełkę naśladującą naszą mimikę, ale jej ruchy są bardzo ograniczone. Dodatkowo ze znajomymi w postaci gifów możemy się dzielić 18 predefiniowymi ustawieniami, które mogę wyrażać różne emocje.

Znakiem pozycji Samsunga na rynku jest zaś promocja asystenta Bixby… do znudzenia. W końcu Samsung nie może sobie pozwolić na totalne uzależnienie się od Google’a na rynku oprogramowania. Teraz Bixby potrafi tłumaczyć menu restauracji (wykorzystując Tłumacza Google) czy analizować zawartość zdjęć, ale przeczuwam, że dla wielu użytkowników będzie tylko nachalną protezą.

Za niedługi czas jego pozycja może być podobna do pozycji Internet Explorera, którego jedynym zadaniem było pobranie innej przeglądarki. Tak samo Bixby może służyć do uruchamiania innego asystenta.

Specyfikacja:

 • System operacyjny Android O 8.0 z TouchWiz
 • Procesor Qualcomm Snapdragon 845 (Exynos 9810)
 • GPU Adreno 550
 • RAM 4/6 GB LPDDR4
 • Pamięć masowa 64 GB z obsługą microSD
 • Ekran 5.8-cali (2960×1440, 570ppi, 18.5: 9) Super AMOLED / 6.2-cali (2960×1440, 529ppi,18.5: 9) Super AMOLED
 • Skaner linii papilarnych na wyświetlaczu
 • Porty USB-C
 • Głośniki stereofoniczne audio
 • Aparat fotograficzny 12-megapikselowy obiektyw
 • Bateria w przybliżeniu-3000mAh | Około 3500mAh W obu przypadkach adaptacyjneszybkie ładowanie (przewodowe i bezprzewodowe)
 • Wodoodporność IP68
 • Dodatkowe funkcje Czujnik tętna, Bixby AI

Jeśli mamy nieograniczony budżet nie znajdziemy w tym momencie lepszego telefonu niż Samsung Galaxy S9 Plus.

Wersja bez plusa jest tylko nieco słabsza ze względu na mniej RAM-u, mniejszą baterię i brak drugiego aparatu.

Opublikowano: 12.03.2018