Chromebooki, czy warto?

Kiedy będziecie poszukiwać laptopa, z pewnością wcześniej czy później traficie na chromebooki. Być może skuszą Was ceną, ale musicie wiedzieć, co kupujecie. Dlatego przeczytajcie ten artykuł, żeby później nie żałować swoich decyzji.

Chrombooki to komputery, które od 2011 roku można spotkać w portfolio Samsunga, HP, Acera i przede wszystkim pomysłodawcy tego nietypowego urządzenia, czyli Google’a. Urządzenia nie są nietypowe, a przecież jak się na nie spojrzy, wyglądają jak każdy inny laptop. Uwaga! Pozory mylą – to nie laptop, to chromebook.

Cała idea przenośnych komputerów wymyślonych przez Google’a sprowadza się do tego, że zainstalowany jest na nich lekki system Chrome OS. Właściwie można by napisać, że działają pod kontrolą przeglądarki Chrome, ale to nie do końca prawda. Chrome OS bazuje na jądrze systemu Linux, a Chrome pełni w nim nie tylko rolę przeglądarki, ale całego spójnego interfejsu użytkownika.

W tym miejscu dochodzimy do głównego „problemu” chromebooków i związanych z nim złych wiadomości. Na tych komputerach nie można zainstalować Windowsa, nie można zainstalować Minecrafta, ani zagrać w jakąś poważną grę.

Za to taki laptop idealnie nadaje się do przeglądania Internetu, korzystania z pakietu biurowego Google’a czy nawet Microsoft Office 365 oraz oglądania filmów. Innymi słowy, zrobicie na nim to wszystko to, co da się zrobić w przeglądarce Chrome.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość: jeśli wybierzecie odpowiedniego chromebooka, będziecie mogli instalować na nim aplikacje ze Sklepu Google, czyli takie, które działają na Androidzie. I choć nie każdą aplikację da się uruchomić na chromebooku, to muszę stwierdzić, że ta możliwość zupełnie zmienia sposób patrzenia na te dziwne komputery. Jednak nadal rozpatrywałbym chromebooka w kategoriach dużego tabletu z klawiaturą.

Zaletami chromebooków jest ich bardzo długi czas pracy na baterii i zazwyczaj mała waga. O głównych wadach już napisałem, ale niestety trzeba wspomnieć jeszcze o jednej, mianowicie cenie tych urządzeń. O ile wydanie ok. 1000 zł na ograniczonego, ale ładnego i zgrabnego chromebooka w stylu Asusa Flip jest w porządku, to inwestycja ponad 4000 zł w Google Pixelbooka może być lekką przesadą. Fakt faktem, to piękny komputer, ale wciąż bardzo ograniczony.

Zanim pomyślicie o laptopie Google’a, zobaczcie, jakie pełnoprawne laptopy można kupić za 800-1200 zł. Może okazać się, że jest w czym wybierać, ale komputery w tej cenie raczej będą miały system Windows with Bing (nie różni się on praktycznie niczym od zwykłego Windowsa, jego domyślną przeglądarką jest Internet Explorer z wyszukiwarką Bing, która może zostać w każdej chwili zmieniona). Ceny „kompletnych” notebooków zaczynają się od ok. 1300-1500 zł. Ale to, czy postawicie na lekkiego chromebooka czy na prawdziwego laptopa to już Wasza decyzja.

Źródło:
https://szukamlapka.pl/artykul/chromebooki-czyli-dziwne-notebooki.html

Opublikowano: 12.03.2018